Roll of Honour

Embassy of Bangladesh
Ankara, Turkey
Sr. No.                      Name of the Ambassadors                
             Tenure

 
01 H.E. Maj. Gen. (Rtr.) Abdul Jabbar
19.02.1977 - 23.10.1979
 
02 H.E. Maj. Gen. (Rtr.) Fazlur Rahman Almamun
09.02.1980 - 09.10.1980
 
03 H.E. Mr. C. M. Murshed
30.04.1981 - 18.05.1982
 
04 H.E. Mr. Mahbubul Huq
03.06.1983 - 20.06.1985
 
05 H.E. Mr. Khorshed Alam
06.06.1986 - 06.11.1988
 
06 H.E. Maj. Gen. Sofi Ahmed Chowdhury
27.11.1988 - 21.08.1992
 
07 H.E. Maj. Gen. Mahmudul Hasan
31.08.1992 - 28.08.1995
 
08 H.E. Mr. Mahboob Alam
28.04.1996 - 25.11.1998
 
09 H.E. Mr. Nazimullah Chowdhury
25.11.1998 - 03.08.2002
 
10 H.E. Mr. ATM Nazrul Islam
07.08.2002 - 17.09.2005
 
11 H.E. Maj. Gen. Rezaqul Haider, ndc, psc
26.09.2005 - 25.03.2007
 
12 H.E. Maj. Gen. Mohammed Ishtiaq, ndc, psc
17.08.2007 - 23.12.2009
 
13 H.E. Mr. Md. Zulfiqur Rahman
22.08.2010 - 15.05.2015
 
14 H.E. Mr. M. Allama Siddiki &
Project Director, Bangladesh Embassy Complex, Ankara
07.01.2016 - 08.10.2020
15 H.E. Mr. Mosud Mannan, ndc
22.10.2020 -